2017-10-02 Kaohsiung (c)

From Platinum Tennis Project
Jump to navigation Jump to search
Gold Cup icon.png 2017-10-02 Kaohsiung (c)
Week held 2–8 October
Location Taiwan Kaohsiung, Taiwan
Surface Carpet / Indoor

Seeds[edit]

Singles[edit]

Doubles[edit]

Draws[edit]

Singles[edit]

  Semifinals   Final
  Australia Marinko Matosevic LL 2 65
  Romania Marius Copil 3 6 77
  Romania Marius Copil 3 60 5
  Russia Evgeny Donskoy 4 77 7
  Russia Evgeny Donskoy 4 6 6
  South Africa Lloyd Harris 3 3
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  Australia J Thompson 1 63 3
  Germany A Begemann Q 77 6   Germany A Begemann Q 3 6 6
  Chinese Taipei T-h Yang WC 6 6   Chinese Taipei T-h Yang WC 6 1 4
  South Korea Y Chung WC 3 2   Germany A Begemann Q 1 3
  Chinese Taipei Y-h Hsu WC 1 2   Australia M Matosevic LL 6 6
  Australia M Matosevic LL 6 6   Australia M Matosevic LL 68 77 6
  Australia L Saville 1 77 6   Australia L Saville 710 62 1
  Russia M Youzhny 6 6 62 1   Australia M Matosevic LL 2 65
  Romania M Copil 3 6 6   Romania M Copil 3 6 77
  India S Nagal 4 2   Romania M Copil 3 6 3 6
  Russia T Gabashvili 0 65   Germany M Bachinger 4 6 3
  Germany M Bachinger 6 77   Romania M Copil 3 78 6
  Switzerland M Chiudinelli 0 63   Czech Republic L Rosol 66 4
  Czech Republic L Rosol 6 77   Czech Republic L Rosol 6 65 7
  Japan S Sekiguchi 3 4   Australia A Santillan 8 4 77 5
  Australia A Santillan 8 6 6
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  Slovakia L Lacko 5 6 6
  South Korea S-w Kwon 3 4   Slovakia L Lacko 5 7 6
  South Korea C-e KimRL Q 4 4   China Y Bai Q 5 2
  China Y Bai Q 6 6   Slovakia L Lacko 5 2 4
  Chinese Taipei J Jung 3 6 77   Russia E Donskoy 4 6 6
  South Korea D-h Lee 6 2 61   Chinese Taipei J Jung 1 64
  Japan Y Kibi Q 2 4   Russia E Donskoy 4 6 77
  Russia E Donskoy 4 6 6   Russia E Donskoy 4 6 6
  India Y Bhambri 7 3 3   South Africa L Harris 3 3
  Australia J Millman 6 6   Australia J Millman 6 3 6
  Japan H Moriya 6 6   Japan H Moriya 1 6 3
  Australia M Polmans 2 4   Australia J Millman 64 3
  Chinese Taipei T-l Wu WC 4 64   South Africa L Harris 77 6
  South Africa L Harris 6 77   South Africa L Harris 63 77 77
  Australia M Purcell 6 0 6   Australia M Purcell 77 65 64
  Israel D Sela 2 4 6 3

Doubles[edit]

  First Round   Quarterfinals   Semifinals   Final
  United States S Lipsky
India D Sharan
1 6 6
  Chinese Taipei Hung Jui-chen
Chinese Taipei Yu Cheng-yu
WC 1 4   United States S Lipsky
India D Sharan
1 6 6
  Chinese Taipei Y-h Hsu
Chinese Taipei T-l Wu
WC 6 3 [10]   Chinese Taipei Y-h Hsu
Chinese Taipei T-l Wu
WC 2 1
  Chinese Taipei J Jung
Chinese Taipei J Wang
WC 2 6 [7]   United States S Lipsky
India D Sharan
1 5 3
  Israel J Erlich
Austria A Peya
3 4 6 [10]   Israel J Erlich
Austria A Peya
3 7 6
  Slovakia L Lacko
Czech Republic L Rosol
6 3 [5]   Israel J Erlich
Austria A Peya
3 78 6
  Australia J Millman
Japan H Moriya
4 6 [5]   Chinese Taipei C-p Hsieh
Chinese Taipei H-y Peng
66 1
  Chinese Taipei C-p Hsieh
Chinese Taipei H-y Peng
6 4 [10]   Israel J Erlich
Austria A Peya
3 4 6 [6]
  Germany A Begemann
Australia A Santillan
6 6   Thailand Sa Ratiwatana
Thailand So Ratiwatana
4 6 1 [10]
  South Korea S-w Kwon
South Korea D-h Lee
2 4   Germany A Begemann
Australia A Santillan
4 6 [4]
  Australia M Purcell
Australia L Saville
4 2   Thailand Sa Ratiwatana
Thailand So Ratiwatana
4 6 4 [10]
  Thailand Sa Ratiwatana
Thailand So Ratiwatana
4 6 6   Thailand Sa Ratiwatana
Thailand So Ratiwatana
4 7 6
  Chinese Taipei T-h Yang
Chinese Taipei C-h Yi
6 6   United States J Cerretani
Australia M Polmans
2 5 3
  South Africa L Harris
Israel D Sela
4 3   Chinese Taipei T-h Yang
Chinese Taipei C-h Yi
77 2 [4]
  India J Nedunchezhiyan
India V Vardhan
2 4   United States J Cerretani
Australia M Polmans
2 64 6 [10]
  United States J Cerretani
Australia M Polmans
2 6 6

See also[edit]