2017-10-09 Urtijëi (c)

From Platinum Tennis Project
Jump to navigation Jump to search
Gold Cup icon.png 2017-10-09 Urtijëi (c)
Week held 9–15 October
Location Italy Urtijëi, Italy
Surface Hard / Indoor

Seeds[edit]

Singles[edit]

Doubles[edit]

Draws[edit]

Singles[edit]

  Semifinals   Final
  Germany Tim Pütz Q 62 6 77
  France Pierre-Hugues Herbert 4 77 1 65
  Germany Tim Pütz Q 4 4
  Italy Lorenzo Sonego WC 6 6
  Italy Matteo Donati WC 66 61
  Italy Lorenzo Sonego WC 78 77
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  Italy A Arnaboldi LL 77 6
  Italy Patrick Prader WC 65 2   Italy A Arnaboldi LL 4 3
  Croatia V Galović 6 3 6   Croatia V Galović 6 6
  Germany J Jahn 3 6 3   Croatia V Galović 4 77 2
  Germany T Pütz Q 6 6   Germany T Pütz Q 6 61 6
  Germany K Krawietz Q 1 1   Germany T Pütz Q 6 63 6
  France M Bourgue 6 1 3   Austria S Ofner 8 3 77 2
  Austria S Ofner 8 1 6 6   Germany T Pütz Q 62 6 77
  France P-H Herbert 4 6 6   France P-H Herbert 4 77 1 65
  Lithuania L Grigelis 3 4   France P-H Herbert 4 77 6
  France K de Schepper 77 6   France K de Schepper 65 4
  Lithuania R Berankis 63 4   France P-H Herbert 4 77 3 6
  Netherlands I Sijsling PR 1 4   Germany Marc Sieber Q 63 6 3
  Germany Marc Sieber Q 6 6   Germany Marc Sieber Q 2 77 77
  Israel E Leshem LL 3 5   Germany D Brown 6 6 63 65
  Germany D Brown 6 6 7
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  Hungary M Fucsovics 5 6 4 4
  Italy S Napolitano 4 6 6   Italy S Napolitano 6 4 5
  Spain N Kuhn 77 63 4   Italy M Donati WC 4 6 7
  Italy M Donati WC 64 77 6   Italy M Donati WC 77 77
  Italy S Caruso 6 77   Italy A Seppi 3 65 65
  Spain P Martínez 3 61   Italy S Caruso 78 4 4
  Poland J Janowicz 2 2   Italy A Seppi 3 66 6 6
  Italy A Seppi 3 6 6   Italy M Donati WC 66 61
  Germany O Otte 7 6 4 77   Italy L Sonego WC 78 77
  Italy F Gaio WC 4 6 62   Germany O Otte 7 62 6 6
  Spain B Zapata Miralles 6 6   Spain B Zapata Miralles 77 1 4
  France S Robert 3 0   Germany O Otte 7 1 4
  Italy M Viola Q 77 5 7   Italy L Sonego WC 6 6
  France T Lamasine 64 7 5   Italy M Viola Q 4 1
  Italy L Sonego WC 2 7 6   Italy L Sonego WC 6 6
  Slovakia N Gombos 2 6 5 4

Doubles[edit]

  First Round   Quarterfinals   Semifinals   Final
  Netherlands S Arends
Croatia A Šančić
1 77 78
  Spain P Martínez
Spain D Vega Hernández
62 66   Netherlands S Arends
Croatia A Šančić
1 w/o
  Slovakia N Gombos
Slovakia L Klein
WC 7 6   Slovakia N Gombos
Slovakia L Klein
WC
  France T Lamasine
France H Nys
5 3   Netherlands S Arends
Croatia A Šančić
1 5 6 [10]
  Germany A Satschko
Austria T-S Weissborn
4 6 7   Germany A Satschko
Austria T-S Weissborn
4 7 4 [3]
  Italy Jonas Ciechi
Italy E TröbingerRL
WC 2 5   Germany A Satschko
Austria T-S Weissborn
4 64 6 [10]
  Lithuania L Grigelis
Australia R Junaid
64 3   Italy S Caruso
Italy F Gaio
77 4 [8]
  Italy S Caruso
Italy F Gaio
77 6   Netherlands S Arends
Croatia A Šančić
1 6 5 [13]
  Great Britain S Clayton
Great Britain J O'Mara
77 77   Germany J Jahn
Israel E Leshem
2 7 [11]
  Germany D Brown
Germany T Pütz
61 65   Great Britain S Clayton
Great Britain J O'Mara
7 77
  Poland T Bednarek
Netherlands D Pel
3 77 [10]   Poland T Bednarek
Netherlands D Pel
5 65
  Germany K Krawietz
France A Olivetti
3 6 62 [5]   Great Britain S Clayton
Great Britain J O'Mara
64 7 [11]
  Germany J Jahn
Israel E Leshem
6 77   Germany J Jahn
Israel E Leshem
77 5 [13]
  Italy Michael Kerschbaumer
Italy P PrinothRL
WC 3 64   Germany J Jahn
Israel E Leshem
2 6 [10]
  France S Robert
Netherlands I Sijsling
PR 3 6 [10]   France S Robert
Netherlands I Sijsling
PR 6 3 [7]
  Sweden J Brunström
Slovakia I Zelenay
2 6 3 [6]

See also[edit]