2017-10-16 Ismaning (c)

From Platinum Tennis Project
Jump to navigation Jump to search
Gold Cup icon.png 2017-10-16 Ismaning (c)
Week held 16–22 October
Location Germany Ismaning, Germany
Surface Carpet / Indoor

Seeds[edit]

Singles[edit]

Doubles[edit]

Draws[edit]

Singles[edit]

  Semifinals   Final
  Italy Matteo Donati SE 63 4
  Italy Lorenzo Sonego SE 77 6
  Italy Lorenzo Sonego SE 4 6 5
  Germany Yannick Hanfmann 3 6 3 7
  Germany Yannick Hanfmann 3 65 6 7
  Germany Dustin Brown 2 77 3 5
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  Germany M RosenkranzRL LL 3 2
  Italy M Donati SE 6 6   Italy M Donati SE 6 77
  Spain P Martínez 3 6 6   Spain P Martínez 1 64
  Germany R Molleker WC 6 3 4   Italy M Donati SE 7 6
  Germany T Pütz WC 6 3 6   Italy S Caruso 5 5 3
  Germany K Krawietz WC 3 6 4   Germany T Pütz WC 4 6 65
  Italy M Viola 4 63   Italy S Caruso 5 6 4 77
  Italy S Caruso 5 6 77   Italy M Donati SE 63 4
  Russia S DzhanashiyaRL LL 6 6   Italy L Sonego SE 77 6
  Austria A Haider-Maurer WC 3 4   Russia S DzhanashiyaRL LL 2 3
  Germany D Masur 6 3 6   Germany D Masur 6 6
  Czech Republic P MichnevRL 1 6 3   Germany D Masur 6 4 4
  Spain B Zapata Miralles 6 6   Italy L Sonego SE 3 6 6
  Croatia A Pavić 1 4   Spain B Zapata Miralles 3 6 3
  Italy L Sonego SE 77 6   Italy L Sonego SE 6 4 6
  Germany D Altmaier 8 65 4
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  Australia A de Minaur 6 4 1
  Netherlands I Sijsling PR 6 6   Netherlands I Sijsling PR 6 1 63
  Ukraine V Uzhylovskyi LL 2 4r   France T Lamasine 4 6 77
  France T Lamasine 6 5   France T Lamasine 1 2
  Germany J Jahn 77 3 77   Germany Y Hanfmann 3 6 6
  Lithuania L Grigelis 64 6 63   Germany J Jahn 64 6 3
  Czech Republic M JaloviecRL 65 1r   Germany Y Hanfmann 3 77 4 6
  Germany Y Hanfmann 3 77 4   Germany Y Hanfmann 3 65 6 7
  Germany M Bachinger 7 6 6   Germany D Brown 2 77 3 5
  Belgium Yannick Vandenbulcke Q 2 0   Germany M Bachinger 7 77 0r
  Poland H Hurkacz Q 6 7   Poland H Hurkacz Q 65 0
  Spain N Kuhn 3 5   Poland H Hurkacz Q 4 3
  Germany T SimonRL Q 6 4 77   Germany D Brown 2 6 6
  Switzerland M-A Hüsler Q 3 6 64   Germany T SimonRL Q 4 78 63
  Germany M Moraing 79 62 1   Germany D Brown 2 6 66 77
  Germany D Brown 2 67 77 6

Doubles[edit]

  First Round   Quarterfinals   Semifinals   Final
  Netherlands S Arends
Germany K Krawietz
1 1 6 [8]
  Poland H Hurkacz
Ukraine Daniil Zarichanskiyy
WC 6 4 [10]   Poland H Hurkacz
Ukraine Daniil Zarichanskiyy
WC 4 4
  Great Britain S Clayton
Great Britain J O'Mara
6 6   Great Britain S Clayton
Great Britain J O'Mara
6 6
  Turkey T Altuna
Czech Republic P MichnevRL
1 2   Great Britain S Clayton
Great Britain J O'Mara
4 6 [12]
  Croatia M Draganja
Croatia T Draganja
3 6 6   Croatia M Draganja
Croatia T Draganja
3 6 4 [14]
  Germany R Molleker
Germany Sami Reinwein
WC 4 4   Croatia M Draganja
Croatia T Draganja
3 w/o
  Spain N Kuhn
Spain P Martínez
711 5 [10]   Spain N Kuhn
Spain P Martínez
  Germany K LemstraRL
Germany M RosenkranzRL
WC 69 7 [8]   Croatia M Draganja
Croatia T Draganja
3 61 6 [10]
  Belarus A Bury
Ukraine V Uzhylovskyi
77 6   Germany D Brown
Germany T Pütz
77 2 [8]
  Australia A de Minaur
Spain D Vega Hernández
65 2   Belarus A Bury
Ukraine V Uzhylovskyi
64 3
  Germany D Brown
Germany T Pütz
1 6 [11]   Germany D Brown
Germany T Pütz
77 6
  Germany A Satschko
Austria T-S Weissborn
4 6 3 [9]   Germany D Brown
Germany T Pütz
6 6
  Germany Y Hanfmann
Germany D Masur
4 6 [10]   Poland T Bednarek
Netherlands D Pel
3 4
  Lithuania L Grigelis
Italy A Motti
6 3 [5]   Germany Y Hanfmann
Germany D Masur
1 2
  Poland T Bednarek
Netherlands D Pel
6 6   Poland T Bednarek
Netherlands D Pel
6 6
  Australia R Junaid
Canada A Shamasdin
2 3 3

See also[edit]