2017-11-13 Taipei (c)

From Platinum Tennis Project
Jump to navigation Jump to search
Gold Cup icon.png 2017-11-13 Taipei (c)
Week held 13–19 November
Location Taiwan Taipei, Taiwan
Surface Carpet / Indoor

Seeds[edit]

Singles[edit]

Doubles[edit]

Draws[edit]

Singles[edit]

  Semifinals   Final
  Switzerland Viktorija Golubic 2 4
  Switzerland Belinda Bencic WC 6 6
  Switzerland Belinda Bencic WC 77 6
  Netherlands Arantxa Rus 63 1
  Great Britain Naomi Broady 3 6 3
  Netherlands Arantxa Rus 6 4 6
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  Belarus A Sabalenka 1 77 1 6
  Japan M Doi 65 6 3   Belarus A Sabalenka 1 5 3
  Switzerland V Golubic 6 7   Switzerland V Golubic 7 6
  Chinese Taipei Y-h Lee WC 2 5   Switzerland V Golubic 77 4 6
  Czech Republic M Bouzková 6 7   Thailand L Kumkhum 61 6 3
  Hong Kong L Zhang WC 3 5   Czech Republic M Bouzková 4 3
  Thailand L Kumkhum 2 711 7   Thailand L Kumkhum 6 6
  Romania A Bogdan 7 6 69 5   Switzerland V Golubic 2 4
  China Y Duan 3 64 4   Switzerland B Bencic WC 6 6
  Switzerland B Bencic WC 77 6   Switzerland B Bencic WC 77 6
  Russia I Khromacheva 3 6 0   Australia P Hon Q 65 2
  Australia P Hon Q 6 3 6   Switzerland B Bencic WC 6 7
  Switzerland J Teichmann 6 6   Switzerland J Teichmann 4 5
  Chinese Taipei C-w Hsu WC 3 1   Switzerland J Teichmann 6 6
  Slovenia D Jakupović Q 77 2 4   Japan R Ozaki 6 4 2
  Japan R Ozaki 6 64 6 6
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  Australia Ar Rodionova 8 2 77 2
  South Korea S-j Jang 6 61 6   South Korea S-j Jang 6 1 5
  Great Britain N Broady 64 6 6   Great Britain N Broady 4 6 7
  China Y Wang 77 2 3   Great Britain N Broady 6 6
  China Jin Lu 2 2   Russia V Kudermetova Q 2 3
  Russia V Kudermetova Q 6 6   Russia V Kudermetova Q 1 6 6
  Poland M Fręch 6 7   Poland M Fręch 6 3 4
  China L Zhu 4 4 5   Great Britain N Broady 3 6 3
  Belgium Y Wickmayer 5 2 3   Netherlands A Rus 6 4 6
  Russia V Diatchenko Q 6 6   Russia V Diatchenko Q 6 5 4
  Netherlands A Rus 77 7   Netherlands A Rus 1 7 6
  Turkey İ Soylu 64 5   Netherlands A Rus 6 6
  Australia L Cabrera 3 7 6   Australia L Cabrera 1 0
  Italy S Errani 6 5 2   Australia L Cabrera 6 7
  Japan E Hozumi 77 6   Japan E Hozumi 2 5
  Russia E Rodina 2 62 2

Doubles[edit]

  First Round   Quarterfinals   Semifinals   Final
  Japan E Hozumi
Japan M Ninomiya
1 0 64
  Russia V Kudermetova
Belarus A Sabalenka
6 77   Russia V Kudermetova
Belarus A Sabalenka
2 78 [10]
  Mexico V Rodríguez
Canada C Zhao
4 1   Japan M Doi
Switzerland V Golubic
6 66 [8]
  Japan M Doi
Switzerland V Golubic
6 6   Russia V Kudermetova
Belarus A Sabalenka
77 6
  Slovenia D Jakupović
Russia I Khromacheva
4 6 6   Netherlands A Rus
Netherlands E Wacanno
65 2
  Australia P Hon
China Jin Lu
1 4   Slovenia D Jakupović
Russia I Khromacheva
4 2 4
  United States D Krawczyk
Mexico G Olmos
6 5 [3]   Netherlands A Rus
Netherlands E Wacanno
6 6
  Netherlands A Rus
Netherlands E Wacanno
3 7 [10]   Russia V Kudermetova
Belarus A Sabalenka
2 77 [10]
  Thailand L Kumkhum
India P Thombare
6 7   Australia M Adamczak
Great Britain N Broady
3 6 65 [6]
  Australia L Cabrera
Hungary F Stollár
4 5   Thailand L Kumkhum
India P Thombare
2 6 [8]
  United States K Christian
Australia J Moore
1 3   Australia M Adamczak
Great Britain N Broady
3 6 4 [10]
  Australia M Adamczak
Great Britain N Broady
3 6 6   Australia M Adamczak
Great Britain N Broady
3 6 7
  Chinese Taipei C-w Chan
Chinese Taipei E-s Liang
WC 2 5   Australia Ar Rodionova
Serbia N Stojanović
2 3 5
  Russia E Rodina
Belgium Y Wickmayer
6 7   Russia E Rodina
Belgium Y Wickmayer
3 2
  United States J Cako
China L Zhu
4 2   Australia Ar Rodionova
Serbia N Stojanović
2 6 6
  Australia Ar Rodionova
Serbia N Stojanović
2 6 6

See also[edit]