2018-04-09 Taipei (c)

From Platinum Tennis Project
Jump to navigation Jump to search
Gold Cup icon.png 2018-04-09 Taipei (c)
Week held 9–15 April
Location Taiwan Taipei, Taiwan
Surface Carpet / Indoor

Seeds[edit]

Singles[edit]

Doubles[edit]

Draws[edit]

Singles[edit]

  Semifinals   Final
  Japan Tatsuma Ito 8 6 3 4
  India Yuki Bhambri 4 3 6 6
  India Yuki Bhambri 4 6 6
  India Ramkumar Ramanathan 6 3 4
  India Ramkumar Ramanathan 6 711 6
  Japan Go Soeda 7 69 4
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  Australia M Ebden 1 6 6
  Chinese Taipei T-h Yang 3 4   Australia M Ebden 1 2 64
  Chinese Taipei J Jung 6 6   Chinese Taipei J Jung 6 77
  Australia J Grills LL 0 3   Chinese Taipei J Jung 6 69 64
  Australia A Bolt 65 6 3   Japan T Ito 8 3 711 77
  South Korea S-w Kwon 77 4 6   South Korea S-w Kwon 6 64 4
  Lithuania L Grigelis 77 4 3   Japan T Ito 8 4 77 6
  Japan T Ito 8 65 6 6   Japan T Ito 8 6 3 4
  India Y Bhambri 4 65 6 6   India Y Bhambri 4 3 6 6
  Spain R Ortega-Olmedo 77 3 3   India Y Bhambri 4 6 6
  Poland K Majchrzak 6 2 65   Germany M Bachinger 4 4
  Germany M Bachinger 4 6 77   India Y Bhambri 4 6 6
  Chinese Taipei C-h Tseng WC 64 1   Chinese Taipei C-h Lo Q 4 2
  Japan Y Takahashi 77 6   Japan Y Takahashi 3 77 3
  Chinese Taipei C-h Lo Q 6 1 6   Chinese Taipei C-h Lo Q 6 65 6
  France Q Halys 5 3 6 3
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  India R Ramanathan 6 77 60 6
  Australia T Fancutt Q 65 77 2   India R Ramanathan 6 77 63 77
  South Africa L Harris 6 77   South Africa L Harris 63 77 65
  India S Mukund LL 4 63   India R Ramanathan 6 6 6
  Chinese Taipei T-l Wu WC 6 77   Israel D Sela 3 4 2
  Australia A Whittington 3 61   Chinese Taipei T-l Wu WC 3 6 3
  Japan S Sekiguchi Q 4 2   Israel D Sela 3 6 1 6
  Israel D Sela 3 6 6   India R Ramanathan 6 711 6
  Japan G Soeda 7 77 6   Japan G Soeda 7 69 4
  Australia D Kelly 64 4   Japan G Soeda 7 6 6
  Chinese Taipei T Chen WC 710 6   Chinese Taipei T Chen WC 3 1
  South Africa R Roelofse Q 68 3   Japan G Soeda 7 77 6
  India S Myneni PR 4 77 6   Russia E Donskoy 2 64 4
  India P Gunneswaran 6 62 4   India S Myneni PR 2 4
  Chinese Taipei Y-h Hsu WC 1 1   Russia E Donskoy 2 6 6
  Russia E Donskoy 2 6 6

Doubles[edit]

  First Round   Quarterfinals   Semifinals   Final
  India P Gunneswaran
India S Myneni
Alt/PR 6 7
  Chinese Taipei T-l Wu
Chinese Taipei Yu Cheng-yu
WC 4 5   India P Gunneswaran
India S Myneni
Alt/PR 7 6
  Chinese Taipei Lee Kuan-yi
Chinese Taipei S-f LiuRL
WC 4 7 [5]   Philippines R Gonzales
Indonesia C Rungkat
5 4
  Philippines R Gonzales
Indonesia C Rungkat
6 5 [10]   India P Gunneswaran
India S Myneni
Alt/PR 2 6 [14]
  Belarus A Bury
Chinese Taipei H-y Peng
4 6 6   Chinese Taipei Y-h Hsu
Chinese Taipei J Wang
WC 6 4 [12]
  Chinese Taipei J Jung
Japan G Soeda
2 3   Belarus A Bury
Chinese Taipei H-y Peng
4 1r
  Great Britain B Klein
South Africa R Roelofse
4 65   Chinese Taipei Y-h Hsu
Chinese Taipei J Wang
WC 2
  Chinese Taipei Y-h Hsu
Chinese Taipei J Wang
WC 6 77   India P Gunneswaran
India S Myneni
Alt/PR 4 7 [6]
  Australia M Ebden
Australia A Whittington
6 7   Australia M Ebden
Australia A Whittington
6 5 [10]
  Switzerland L Margaroli
India R Ramanathan
3 5   Australia M Ebden
Australia A Whittington
6 6
  Chinese Taipei T Chen
Chinese Taipei C-h Yi
5 77 [8]   India S Balaji
India V Vardhan
3 4 4
  India S Balaji
India V Vardhan
3 7 65 [10]   Australia M Ebden
Australia A Whittington
6 6
  Chinese Taipei C-p Hsieh
Chinese Taipei T-h Yang
61 62   Thailand Sa Ratiwatana
Thailand So Ratiwatana
2 3 4
  Israel J Erlich
Denmark F Nielsen
77 77   Israel J Erlich
Denmark F Nielsen
0 6 [6]
  Japan T Ito
Japan T Matsui
77 3 [6]   Thailand Sa Ratiwatana
Thailand So Ratiwatana
2 6 3 [10]
  Thailand Sa Ratiwatana
Thailand So Ratiwatana
2 62 6 [10]

See also[edit]