2018-09-17 Guangzhou

From Platinum Tennis Project
Jump to navigation Jump to search
Gold Cup icon.png 2018-09-17 Guangzhou
Week held 17–22 September
Location China Guangzhou, China
Surface Hard / Outdoor

Seeds[edit]

Singles[edit]

Doubles[edit]

Draws[edit]

Singles[edit]

  Semifinals   Final
  Kazakhstan Yulia Putintseva 5 6 6
  United States Bernarda Pera 1 4
  Kazakhstan Yulia Putintseva 5 1 2
  China Wang Qiang 3 6 6
  China Wang Qiang 3 6 6
  Germany Andrea Petkovic 2 2
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  France A Cornet 1 0 3
  United States J Brady 6 6   United States J Brady
  Ukraine K Kozlova 6 77   Ukraine K Kozlova w/o
  China Jia Lu Q 0 64   Ukraine K Kozlova 4 1
  Russia V Zvonareva WC 4 2   Kazakhstan Y Putintseva 5 6 6
  Germany S Lisicki PR 6 6   Germany S Lisicki PR 3 3
  Spain S Sorribes Tormo 1 1   Kazakhstan Y Putintseva 5 6 6
  Kazakhstan Y Putintseva 5 6 6   Kazakhstan Y Putintseva 5 6 6
  Serbia A Krunić 4 6 6   United States B Pera 1 4
  Switzerland V Golubic 4 3   Serbia A Krunić 4 6 6
  Romania A Bogdan 6 3 1r   United States C McHale 3 3
  United States C McHale 4 6 3   Serbia A Krunić 4 6 3 4
  United States B Pera 77 6   United States B Pera 4 6 6
  Poland M Fręch 63 1   United States B Pera 6 6
  Serbia I Jorović Q 2 3   Slovakia V Kužmová 6 2 3
  Slovakia V Kužmová 6 6 6
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  China S Zheng 8 6 6
  China H Guo Q 4 2   China S Zheng 8 6 3 2
  France F Ferro 6 6   France F Ferro 0 6 6
  China Xiy Wang WC 3 3   France F Ferro 4 0
  Russia S Kuznetsova WC 3 6 6   China Q Wang 3 6 6
  India K Thandi Q 6 3 2   Russia S Kuznetsova WC 2 2
  United States N Gibbs 1 2   China Q Wang 3 6 6
  China Q Wang 3 6 6   China Q Wang 3 6 6
  Belarus V Lapko 7 6 6   Germany A Petkovic 2 2
  United States V King PR 2 1   Belarus V Lapko 7 6 7
  Israel D KhazaniukRL Q 6 4 6   Israel D KhazaniukRL Q 2 5
  China Xin Wang WC 4 6 3   Belarus V Lapko 7 2 62
  Germany A Petkovic 1 6 6   Germany A Petkovic 6 77
  Australia L Cabrera Q 6 3 3   Germany A Petkovic 6 77
  China Y Wang 6 6   China Y Wang 4 65
  China L Zhu LL 2 2

Doubles[edit]

  First Round   Quarterfinals   Semifinals   Final
  United States K Christian
United States S Santamaria
1 6 6
  Indonesia B Gumulya
Montenegro Ana Veselinović
2 2   United States K Christian
United States S Santamaria
1 6 6
  China Jia Lu
Japan J Namigata
6 77   China Jia Lu
Japan J Namigata
3 4
  Indonesia J Rompies
Papua New Guinea A Tere-Apisah
2 65   United States K Christian
United States S Santamaria
1 0 6 [10]
  Australia M Adamczak
Australia J Moore
3 6 77   Australia M Adamczak
Australia J Moore
3 6 3 [12]
  Chinese Taipei P-h Chen
Chinese Taipei F-h Wu
4 63   Australia M Adamczak
Australia J Moore
3 7 6
  China F Xun
China L Zhu
6 6   China F Xun
China L Zhu
5 2
  Israel D KhazaniukRL
United States C Liu
2 4   Australia M Adamczak
Australia J Moore
3 4 7 [10]
  China H Guo
India P Thombare
1 2   Montenegro D Kovinić
Belarus V Lapko
6 5 [4]
  China X Han
China Yi Zhang
6 6   China X Han
China Yi Zhang
4 4
  Hong Kong K-y NgRL
China S Zheng
WC 4 4   China X Jiang
China Q Tang
4 6 6
  China X Jiang
China Q Tang
4 6 6   China X Jiang
China Q Tang
4 5 3
  Montenegro D Kovinić
Belarus V Lapko
6 6   Montenegro D Kovinić
Belarus V Lapko
7 6
  China Xin Wang
China Xiy Wang
2 1   Montenegro D Kovinić
Belarus V Lapko
6 6
  China S FengRL
China J Kang
4 2   Kazakhstan G Voskoboeva
Russia V Zvonareva
2 3 3
  Kazakhstan G Voskoboeva
Russia V Zvonareva
2 6 6

See also[edit]