2018-09-24 Orléans (c)

From Platinum Tennis Project
Jump to navigation Jump to search
Gold Cup icon.png 2018-09-24 Orléans (c)
Week held 24–30 September
Location France Orléans, France
Surface Hard / Indoor

Seeds[edit]

Singles[edit]

Doubles[edit]

Draws[edit]

Singles[edit]

  Semifinals   Final
  France Antoine Hoang WC 6 77
  Italy Luca Vanni 2 65
  France Antoine Hoang WC 6 1 66
  Slovenia Aljaž Bedene 2/WC 4 6 78
  France Kenny de Schepper 1 66
  Slovenia Aljaž Bedene 2/WC 6 78
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  France A Rinderknech Q 6 3 2
  France G Barrère 2 6 6   France G Barrère 3 3
  France A Hoang WC 6 2 6   France A Hoang WC 6 6
  France A Cornut Chauvinc WC 4 6 2   France A Hoang WC 6 6
  Germany D Brands 6 6   Germany D Brands 3 1
  France S Robert 4 4   Germany D Brands 6 3 6
  France M Janvier LL 4 77 4   France U Humbert 6 2 6 3
  France U Humbert 6 6 64 6   France A Hoang WC 6 77
  Spain J Munar 3 4 4   Italy L Vanni 2 65
  Russia A Vatutin 6 6   Russia A Vatutin 3 4
  Italy L Vanni 3 6 79   Italy L Vanni 6 6
  Slovakia N Gombos 6 3 67   Italy L Vanni 6 6
  Netherlands T Griekspoor 6 6   Netherlands T Griekspoor 3 4
  France N Mahut 3 4   Netherlands T Griekspoor 6 6
  Germany O Otte 63 77 4   France C Moutet 5 4 3
  France C Moutet 5 77 62 6
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  Germany Y Maden 7 0 4
  France K de Schepper 6 6   France K de Schepper 6 77
  Finland E Ruusuvuori Q 6 6   Finland E Ruusuvuori Q 4 62
  Czech Republic Z Kolář 3 3   France K de Schepper 77 7
  France H Nys Q 2 60   Sweden E Ymer 63 5
  Sweden E Ymer 6 77   Sweden E Ymer 79 6
  Germany T SimonRL LL 3 77 3   Italy L Sonego 4 67 3
  Italy L Sonego 4 6 65 6   France K de Schepper 1 66
  Estonia J Zopp 8 4 6 3   Slovenia A Bedene 2/WC 6 78
  France Q Halys 6 1 6   France Q Halys 5 6 64
  France TK Wang Q 5 65   Ukraine S Stakhovsky WC 7 3 77
  Ukraine S Stakhovsky WC 7 77   Ukraine S Stakhovsky WC 67 4
  France C Lestienne 710 6   Slovenia A Bedene 2/WC 79 6
  Netherlands T van Rijthoven LL 68 1   France C Lestienne 4 6 3
  Spain E López-Pérez 3 4   Slovenia A Bedene 2/WC 6 3 6
  Slovenia A Bedene 2/WC 6 6

Doubles[edit]

  First Round   Quarterfinals   Semifinals   Final
  Great Britain K Skupski
Great Britain N Skupski
1 6 6
  France T BourcetRL
France S Robert
WC 4 3   Great Britain K Skupski
Great Britain N Skupski
1 6 63 [11]
  Germany A Begemann
France J Eysseric
77 6   Germany A Begemann
France J Eysseric
4 77 [9]
  Uruguay A Behar
Spain E López-Pérez
62 4   Great Britain K Skupski
Great Britain N Skupski
1 77 3 [4]
  Great Britain L Bambridge
Great Britain J O'Mara
4 6 6   Great Britain L Bambridge
Great Britain J O'Mara
4 61 6 [10]
  Slovenia A Bedene
Switzerland L Margaroli
3 4   Great Britain L Bambridge
Great Britain J O'Mara
4 6 6
  Belgium S Gillé
Belgium J Vliegen
7 77   Belgium S Gillé
Belgium J Vliegen
3 3
  Germany A Mies
Croatia A Šančić
5 64   Great Britain L Bambridge
Great Britain J O'Mara
4 6 6
  Portugal G Oliveira
Italy A Vavassori
77 6   Germany Y Maden
Austria T-S Weissborn
2 4
  Spain J Munar
Spain D Vega Hernández
64 2   Portugal G Oliveira
Italy A Vavassori
63 65
  France U Humbert
France C Lestienne
WC 4 4   Netherlands S Arends
Monaco R Arneodo
3 77 77
  Netherlands S Arends
Monaco R Arneodo
3 6 6   Netherlands S Arends
Monaco R Arneodo
3 6 5 [7]
  Germany Y Maden
Austria T-S Weissborn
3 6 [11]   Germany Y Maden
Austria T-S Weissborn
4 7 [10]
  Australia R Junaid
India P Raja
6 3 [9]   Germany Y Maden
Austria T-S Weissborn
77 6
  Slovakia F Polášek
Ukraine S Stakhovsky
WC 4 6 [3]   France H Nys
Germany T Pütz
2 64 0
  France H Nys
Germany T Pütz
2 6 3 [10]

See also[edit]