2018-10-08 Tashkent (c)

From Platinum Tennis Project
Jump to navigation Jump to search
Gold Cup icon.png 2018-10-08 Tashkent (c)
Week held 8–13 October
Location Uzbekistan Tashkent, Uzbekistan
Surface Hard / Outdoor

Seeds[edit]

Singles[edit]

Doubles[edit]

Draws[edit]

Singles[edit]

  Semifinals   Final
  Poland Kamil Majchrzak 6 77 6
  Germany Tobias Kamke 62 3
  Poland Kamil Majchrzak 6 3 2
  Canada Félix Auger-Aliassime Q 6 6
  Belarus Egor Gerasimov PR 4 64
  Canada Félix Auger-Aliassime Q 6 77
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  Bosnia & Herzegovina M Bašić 1 7 6
  Russia I Nedelko 5 4   Bosnia & Herzegovina M Bašić 1 7 77
  Portugal G Oliveira 6 6   Portugal G Oliveira 5 65
  Russia D VoroninRL WC 3 2   Bosnia & Herzegovina M Bašić 1 1 4
  Russia A Avidzba WC 3 0   Poland K Majchrzak 6 6 6
  Kazakhstan A Nedovyesov 6 6   Kazakhstan A Nedovyesov 3 6 1
  Czech Republic Z Kolář 2 2   Poland K Majchrzak 6 6 2 6
  Poland K Majchrzak 6 6 6   Poland K Majchrzak 6 77 6
  Czech Republic L Rosol 4   Germany T Kamke 62 3
  Serbia N Milojević w/o   Serbia N Milojević 2 7 1
  Russia E Karlovskiy 77 6   Russia E Karlovskiy 6 5 6
  South Korea D-h Lee 63 4   Russia E Karlovskiy 63 1
  New Zealand R Statham Q 4 3   Germany T Kamke 77 6
  Germany T Kamke 6 6   Germany T Kamke 6 7
  Uzbekistan J Karimov WC 4 3   Egypt M Safwat 8 0 5
  Egypt M Safwat 8 6 6
  First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
  Germany D Brands 7 3 77 6
  Belarus U Ignatik 6 62 4   Germany D Brands 7 68 4
  Belarus E Gerasimov PR 6 77   Belarus E Gerasimov PR 710 6
  Russia R Safiullin LL 3 64   Belarus E Gerasimov PR 77 3 6
  Uzbekistan K Sultanov WC 62 4   France M Bourgue Q 65 6 1
  Australia A Santillan 77 6   Australia A Santillan 4 1
  France M Bourgue Q 7 6   France M Bourgue Q 6 6
  Spain E López-Pérez 3 5 3   Belarus E Gerasimov PR 4 64
  Russia A Vatutin 5 6 6   Canada F Auger-Aliassime Q 6 77
  Portugal F Ferreira Silva Q 1 2   Russia A Vatutin 5 3 6 67
  Serbia D Petrović 4 5   Canada F Auger-Aliassime Q 6 2 79
  Canada F Auger-Aliassime Q 6 7   Canada F Auger-Aliassime Q 77 6
  Kazakhstan A Bublik 3 6 6   Uzbekistan D Istomin 2 64 3
  Chinese Taipei T-h Yang 6 3 4   Kazakhstan A Bublik 66 1
  Italy F Gaio 3 4   Uzbekistan D Istomin 2 78 6
  Uzbekistan D Istomin 2 6 6

Doubles[edit]

  First Round   Quarterfinals   Semifinals   Final
  India S Balaji
India V Vardhan
1 2 6 [10]
  Belarus U Ignatik
Poland K Majchrzak
6 3 [3]   India S Balaji
India V Vardhan
1 64 63
  Uzbekistan S Fayziev
Uzbekistan J Karimov
WC 7 3 [10]   Uzbekistan S Fayziev
Uzbekistan J Karimov
WC 77 77
  Belarus A Bury
Belarus Y Shyla
5 6 [8]   Uzbekistan S Fayziev
Uzbekistan J Karimov
WC 6 6
  Switzerland L Margaroli
Austria T-S Weissborn
4 6 64 [10]   Switzerland L Margaroli
Austria T-S Weissborn
4 4 4
  Czech Republic Z Kolář
Poland S Walków
4 77 [7]   Switzerland L Margaroli
Austria T-S Weissborn
4 6 6
  Uzbekistan S Fomin
Uzbekistan S SaidkarimovRL
WC 2 4   Kazakhstan A Bublik
Kazakhstan T Khabibulin
1 4
  Kazakhstan A Bublik
Kazakhstan T Khabibulin
6 6   Uzbekistan S Fayziev
Uzbekistan J Karimov
WC 6 63 [11]
  Uzbekistan S Shofayziyev
Uzbekistan K Sultanov
WC 63 3   Italy F Gaio
Spain E López-Pérez
2 77 [9]
  Russia E Karlovskiy
Russia A Vatutin
77 6   Russia E Karlovskiy
Russia A Vatutin
2 3
  Italy F Gaio
Spain E López-Pérez
79 6   Italy F Gaio
Spain E López-Pérez
6 6
  Ukraine V Manafov
Belarus A Vasilevski
3 67 3   Italy F Gaio
Spain E López-Pérez
6 77
  Serbia N Milojević
Egypt M Safwat
7 7   Russia A Pavlioutchenkov
Chinese Taipei T-h Yang
3 63
  Bosnia & Herzegovina M Bašić
Serbia D Petrović
5 5   Serbia N Milojević
Egypt M Safwat
6 4 [7]
  Russia A Pavlioutchenkov
Chinese Taipei T-h Yang
4 6 [10]   Russia A Pavlioutchenkov
Chinese Taipei T-h Yang
4 6 [10]
  Russia M Elgin
Portugal G Oliveira
2 6 4 [5]

See also[edit]